top of page
חולדה מצויירת

הדברת מזיקים תברואיים

מהם המזיקים התברואיים ולמה אנו זקוקים להדברת מזיקים תברואיים?

העובדה כי קיימים המון חרקים בטבע היא ידועה לכולם.

כל אחד שיהיה בגינה ליד הבית יוכל להבחין בסוגים שונים ומגוונים של חרקים הנמצאים וקיימים ממש לידנו.

בהדברת מזיקים תברואיים אנו מתעסקים בכמה סוגים ומינים של חרקים אשר יש להם קשר ישיר בין הבית \ דירה \ מבנה לבין החרק שנקרא לו בשמו, מזיק המטרה.

מי מוגדר בתור מזיק תברואי? 

לכידת חולדות

כל חרק אשר מזיק לאדם על ידי אחד מהדברים: העברת מחלות, פגיעה ברכוש, פגיעה במזון ומטרד, חרקים או מכרסמים.

ישנם חרקים המעבירים כגון היתוש, פרעוש, קרציה, תיקנים, זבובים, זבוב החול וכמובן גם מכרסמים כגון חולדה מצויה, חולדת החוף ועכבר הבית.

ישנם חרקים אשר מוגדרים בתור מזיקי מחסן כגון חדקונית האורז שמאוד אוהבת להטיל את ביציה בתוך גרגרי האורז המצוי בביתנו בשפע וכמובן לא מהססת לאכול את התבואה בנוסף, נובר התבואה שמתנחל במחסני תבואה ומאוהב במזווה שלנו, חיפושית הקמח אשר מתפתחת במזון יבש ובמקומות אחסון, עש הקמח ההודי המצוי בגרגרים, דגנים ומגוון רחב של מזון יבש.

ישנם גם את קבוצת מזיקי העץ המוכרים בתור יקרונית הרהיטים, ליקטוס המוכר גם בשם אבקנית ובל נשכח את הטרמיטים הידועים אשר ניזונים מתאית, שזה בעצם החומר המצוי בעץ ולכן תוקפים בתים שיש בהם הרבה עץ כגון מרפסות עץ, ריהוט עץ, קורות עץ, גגות אשר עשויים רובם מעץ.

קבוצה נוספת של מזיקים תברואיים אשר אנו נתקלים בהם בחיי היום יום שלנו הם המכרסמים, כגון חולדה ועכבר הבית.

ישנם שני סוגי חולדות, חולדת החוף המוכרת גם בשם חולדה חומה, brown rat אשר הגיעה לחופי הארץ על ידי ספינות שהעבירו סחורה ומזון ממדינה למדינה.

יש את החולדה המצויה כשמה כן היא, מאז ומתמיד הייתה על אדמת ישראל, יותר נפוצה בארץ ישראל.

כמובן שיש גם את העכברים שכולנו מכירים, גם הם נכנסים להגדרה של מזיק תברואי בשל האפשרות שלו להעביר מחלות לאדם, להביא לידי הפסדי מזון ואיך לא, גם למטרד.

הדברת מזיקים תברואיים - אמנות נרכשת

מה אמור לעניין אותך בתור לקוח לגביי המדביר שאתה מזמין אלייך הביתה?

אם תשאלו אותנו אז יש כמה דברים חשובים שאנחנו ממליצים לבדוק היטב לפני שמזמינים בעל מקצוע חשוב כמו מדביר אליכם הביתה.

דבר ראשון, לוודא שהמדביר שהזמנתם הוא בעל רישיון הדברה בתוקף שמתאים לסוג ההדברה לה הזמנתם.

שנית, לעשות סיור בבית או במבנה שצריך להדביר ולתת כמה שיותר מידע לגביי מזיק המטרה למדביר שמגיע אליכם.

דבר שלישי שאנו ממליצים הוא לבדוק את האחריות שהמדביר נותן לכם, תעודת האחריות היא תעודת הביטוח שלכם במקרה וההדברה לא הצליחה או במילים אחרות, שעדיין רואים נגיעות של מזיקים תברואיים בשטח המודבר.

לשם מה זקוקים למדביר מזיקים תברואיים?

לפי חוק ההדברה החדש אין יותר מקום לעובד הדברה, כמו שהיה נהוג עד מאי 2016, כעת כל מי שרוצה לעסוק במקצוע ההדברה חייב להיות בעל רישיון מדביר מטעם משרד הגנת הסביבה.

המצב עד ליוני 2016 היה קצת שונה, עד אז בעל חברת הדברה היה יכול להיות בעל רישיון הדברה ולהעסיק עובדים ללא ידע מקצועי וללא רישיון מדביר ולהעזר בו על מנת לבצע עבודות הדברה ולתת ממש שירות הדברה לכל מי שצריך.

כיום המצב שונה, ביוני 2016 יצא חוק ההדברה החדש בו נקבע כי כל העוסק בהדברה חייב להיות בעל רישיון הדברה בפועל ולא בעל היתר או עובד הדברה.

בעלי היתר הדברה יכולים לעסוק בהדברה עד 3 שנים מיום כניסת החוק החדש, דהיינו עד יוני 2019 יש להם זמן לעשות את המבחנים מטעם משרד הגנת הסביבה, לעבור אותם ולקבל את הרישיון החדש המיוחל.

אני במדבירי השרון עברנו את המבחנים בהצלחה, אנו מחזיקים ברישיון מסוג מדביר ביתי אשר לפי החוק מאפשר לבצע כל הדברה מותרת על פי החוק בשטח המשותף של בניינים עד 16 דירות ומשרדים עד גודל של 500 מ"ר.

כמובן שהחוק מאפשר לבצע הדברה בדירה אפילו אם בבניין מצויים יותר מ 16 דירות, אך לא את השטח הציבורי המשותף.

bottom of page