top of page

הדברת תיקנים

למי מתקשרים כשרואים ג'וק ?  איך מתפטרים מהתיקנים ?  האם תיקנים מעבירים מחלות ? האם יש חומר דוחה תיקנים ? מה צריך לעשות לפני הדברת תיקנים ? על כל השאלות האלו יש תשובות , אנו צריכים להבין שהדברת תיקנים תלויה בהרבה גורמים שמשפיעים על הצלחת ההדברה.

איך מגיבים כשרואים תיקן? כל אחד מגיב שונה, יש כאלו שלא יזיז להם יותר מדי ויש כאלו שג'וק הסיוט הכי גדול שלהם. אני יאיר המדביר ממדבירי השרון מומחה להדברת תיקנים , בעל ניסיון עשיר ורב בהדברות תיקנים , כבר לא מתרגש מלראות תיקנים הולכים ומטפסים עליי , זה המקצוע ועליי להתמודד עם זה כמקצוען.

כשרואים תיקנים מחוץ להביטט (בית גידול) , סביר להניח שמה שאנחנו ראינו זה כלום יחסית לכלל אוכלוסיית התיקנים הקיימת בבית הגידול. הסברה אומרת שהתיקנים הבוגרים שאנו יכולים לראות מטיילים בביתנו ומחפשים אחר שאריות האוכל שהשארנו, מהווים רק כ 2-3  אחוזים מכלל אוכלוסיית התיקנים הקיימת, מה שמהווה קושי גדול להפטר מהם.

יש כמה שיטות איך להתגבר על התפשטות התיקנים והכחדתם.

השיטה הנפוצה ביותר היא הריסוס , בשיטה זו מפזרים על ידי מרסס רעלים מסוגים שונים שמשפיעים על המערכת העצבית של התיקנים.

בהדברת תיקנים יש להקפיד על ריסוס אחיד לאורך הקיר והרצפה לכל חלל הבית.

לשם כך יש לסדר את הבית כך שרוב החפצים יהיו במרכז החדר ושיהיה מספיק מקום לריסוס צמיד לקירות הבית.

שיטת הדברת תיקנים שניה היא שימוש בג'ל כנגד תיקנים, זהו בעצם חומר פיתיון בעל ריח וטעם שנוסו על תיקנים מסוגים שונים , שכאשר הם טועמים מרעל נגד תיקנים זה , מופעל הרעל על ידי שיבוש תהליכים בתעלות הכלורידים שבמערכת העצבים ועל ידי כך מת התיקן.

שיטה נפוצה שעוזרת למדבירים בעבודת הדברת תיקנים היא שימוש במלכודת תיקנים. כשרוצים לנטר ולבדוק איפה יש תיקנים ומה הכמות היחסית לפי אזור, אנו מציבים מלכודות תיקנים שעל ידי ריח מסויים שהוא בעצם הפיתיון שמושך את התיקנים אל מלכודת הדבק וכך על ידי ניטור זה המדביר יודע עם איזה סוג של תיקן הוא צריך להתמודד , באיזו דרך להתמודד , איפה ליישם את החומר וכמובן אילו חומרים להשתמש בצורה המקצועית ביותר. 

לשאלה האם תיקנים מעבירים מחלות יש להתייחס בשני מובנים , מבחינת העברת פתוגן מחלה אין מה לפחד, התיקן לא מעביר מחלות על ידי נשיכה או עקיצה.

מה שכן תיקנים כן יכולים להעביר מחלות מעיים על ידי העברת בקטריות , למשל תיקן אמריקאי , שחי רוב ימיו בביוב , הולך , חי ואוכל מתוך הביוב , יכול לצאת מהביוב ולעשות הליכה על האוכל שלנו וחס ושלום אף להעביר בקטריות אשר מסוגלות להעביר מחלות מעיים כאלו או אחרות לבני האדם.

ישנם חומרים בטבע אשר גורמים למינים מסויימים של חרקים להתרחק מהריח.

שימוש בחומרים דוחים לרוב לא מספק הגנה מושלמת מפני התיקנים היות וחומרים אלו פגים מהר באויר ואינם נשארים לאורך זמן.

הדרך האידיאלית כיום להפטר מתיקנים היא הדברת תיקנים ממוקדת ומקצועית על ידי מדביר מוסמך בעל רישיון מתאים.

ישנם כמה וכמה חומרי הדברה כנגד תיקנים בשוק אשר מאושרים על ידי משרד הגנת הסביבה. 

מדבירי השרון משתמשים בחומרים ומוצרים אשר קיבלו את אישור משרד הגנת הסביבה, מספקים מאושרים העובדים שנים רבות בענף ההדברה התברואית.

הרעל העיקרי להדברת תיקנים הקיים בשוק כיום נקרא פרתרואיד , זהו רעל המופק מצמח החרצית הנקרא פריתרין , כאשר מוסיפים סינרגיסטים (מחזקים) הרעל משנה צורתו הכימית ונקרא פרתרואיד. 

לשם מה צריך להוסיף תהליך של הוספת סינרגיסטים לפריתרין ?  חוקרים גילו שכאשר מדבירים תיקנים על ידי החומר פריתרין , החרק מקבל סוג של "נוק דאון" , שוכב למשך כמה דקות ולאחר מכן קם וממשיך כאילו כלום לא קרה. 

לכן , כאשר מנטרלים את המערכת החיסונית של התיקן על ידי הסינרגיסטים , הרעל עובד באפקטיביות רבה ולא משאיר לתיקן סיכוי להשאר חי לאחר ההדברה.

bottom of page